فضای مدارس ما با تعلیم و تربیتِ مطلوب اسلامی و انقلابی فاصله دارد

حجت الاسلام و المسلمین دکتر سعید بخش ضمن ایراد انتقاداتی به نظام فعلی تعلیم و تربیت، رویکر ادبستان موسسه انشاء را تبیین کردند:

اول؛ نقد فضای موجود در تعلیم و تربیت:

تعلیم و تربیت در فضای امروز جامعه ما به شدت آسیب زا شده است و آن ایده آل های اسلامی و انقلابی را برآورده نکرده است. ما هم امروز و هم در آینده نیازمند نسل توانا و پر انگیزه هستیم تا بتواند در حوزه آرمان های اسلامی و انقلابی بتوانند حرکت بکنند و این نیازمند یک آموزش و پرورش متعالی می باشد.

ما در محتواهایی که در اختیار داریم این امکان را فراهم کرده است و گنجینه های بزرگی که خداوند به عنوان دین در اختیار ما قرار داده است این توان را دارد که بتواند یک نظام تربیت منسجمی برای تربیت یک نسل متعالی ایجاد کند.

این آرمان و انگیزه و هدف ماست که سعی می کنیم به سمت آن قله حرکت کنیم. موسسه «انشاء» در تبیین و تولید این نظریه یا این افق حرکت کرده است و در چند بخش آن هم شروع به فعالیت کرده است.

یک بخش آن فعالیت برای فرزندان زیر ۷ سال است که با عنوان مهد بازی می خواهد یک الگوی جایگزین برای اداره مهد کودک ارائه نماید که به لحاظ محتوایی و آموزشی متفاوت است. این مدل چند سالی است که فعالیت خودش را در شعب مختلف برخی شهرهای کشور آغاز کرده است.

دوم؛ ادبستان انشاء:

این مدرسه که برای کودکان و نوجوانان بالای هفت سال است مجموعه ای است با برنامه درسی و تربیتی اسلامی. در ادبستان قرار است بر اساس ویژگی های شخصی و استعدادهای شخصی افراد برنامه تربیتی اجرا شود که بر محور آداب است یعنی قرار است علاوه بر درس های رسمی آموزش و پرورش که کار می شود یک مجموعه تعالیم تربیتی را بر اساس منابع دینی استخراج کرده ایم و آنرا ارائه می دهیم. برای آشنایی بیشتر، مطلب «رویکرد تربیتی» را حتما مطالعه نمایید.

‎پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *